PIRAMIDA ŻYWIENIOWA

Wiele rozmów z zawodnikami czy też drużynami rozpoczyna się od dyskusji na temat suplementacji. To bardzo powszechne zjawisko, że więcej uwagi poświęca się zagadnieniom dotyczącym suplementacji aniżeli prawidłowo zbilansowanej diecie. Reguła ta nie ma wyjątków, niezależnie od tego czy naszym rozmówcą jest niedzielny amator ulicznych biegów czy też zawodowiec startujący na najwyższym poziomie.

Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie przyczyn jest wiele, ale spośród wszystkich można wyróżnić 5 najpopularniejszych przekonań, które niewątpliwe mają wpływ na taki stan rzeczy:

1. Wiele osób uważa, że suplementy diety są bardziej skuteczne niż zbilansowana dieta.

2. Wskutek stosowania suplementacji możemy oczekiwać natychmiastowych efektów, natomiast rezultaty związane ze spożywaniem zbilansowanej diety wymagają długotrwałego okresu oczekiwania.

3. Wiele osób wychodzi z założenia, że ich dieta jest już dopracowana i zbilansowana, dlatego następnym krokiem powinno być zastosowanie suplementów diety.

4. Często sportowcy są przekonani, że ich dieta jest niezbilansowana, dlatego suplementacja jest niezbędna w celu zapobieżeniu i zrekompensowaniu niedoborom.

5. Niektórzy zakładają, że ich dieta może być niezbilansowana, a przyjmowanie suplementów może być swego rodzaju polisą ubezpieczeniową, gwarantującą że nie doprowadzą do żadnych niedoborów żywieniowych.

Określenie „suplement diety” wskazuje, że jest to coś co powinno stanowić uzupełnienie naszej codziennej diety, a nie ją zastępować. Główny wniosek jaki powinniśmy wyciągnąć z lekcji, jaką jest sport, to fakt że nie istnieją szybkie i skuteczne rozwiązania. Sukces to suma niewielkiego wysiłku powtarzanego każdego dnia.

Każdy sportowiec powinien odpowiedzieć sobie na dwa bardzo ważne pytania: W jaki sposób mogę poprawić swój sposób odżywiania, aby osiągnąć cel? Czy są jakieś produkty żywieniowe, dedykowane sportowcom, które pomogą mi w trakcie ciężkich treningów oraz w dniu zawodów? Gdy zmierzysz się z tymi pytaniami i znajdziesz na nie odpowiedź, powinieneś zadać sobie kolejne: Czy istnieją jakieś suplementy diety, które będą „wisienką na torcie”? Jeżeli sięgniesz tylko po wisienkę, nie spodziewaj się że zaspokoisz swój apetyt na sukces.

Autorem oryginalnego artykułu (luźno przeze mnie przetłumaczonego) oraz ikonografiki jest Asker Jeukendrup, wybitny naukowiec oraz sportowiec (do stycznia 2015 r. ukończył 21 zawodów triatlonowych na różnych dystansach, w tym 6-krotnie Mistrzostwa Świata Ironman na Hawajach). Zachęcam do odwiedzenia jego STRONY.