MODA NA DIETĘ?

W ostatnim czasie świat polityki żyje słowami pana ministra Waszczykowskiego. W wywiadzie dla niemieckiego tabloida „Bild”, tłumacząc działania obecnego rządu, skrytykował on poprzedni model polityki prowadzonej przez ówczesną koalicję rządzącą. Według niego „poprzedni rząd wdrażał lewicową koncepcję, jak gdyby świat musiał zgodnie z marksistowskim wzorcem poruszać się tylko w jednym kierunku: w stronę mieszanki kultur i ras, świata rowerzystów i wegetarian, który stawia jedynie na odnawialne źródła energii i zwalcza wszystkie formy religii. To nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi polskimi wartościami”.

Na wstępie zaznaczę, że ten wpis nie ma na celu deklaracji moich poglądów politycznych, a wypowiedź ministra jest tylko preludium do tego, aby zweryfikować jak zmienia się zainteresowanie, zarówno na świecie jak i w Polsce, poszczególnymi modelami żywieniowymi. Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie pomogę sobie narzędziem Google – Trendy Google. Jest to serwis udostępniający informacje na temat zapytań kierowanych przez użytkowników do wyszukiwarki Google.

Na początek spójrzmy na sprawę globalnie i weźmy pod lupę dietę wegańską, wegetariańską, bezglutenową oraz dietę paleo.

O ile zainteresowanie dietą wegetariańską jest względnie stałe, o tyle na podstawie raportu Google można zaobserwować większą ciekawość użytkowników dietą wegańską. Co interesującego możemy jeszcze wyczytać z zamieszczonego wykresu? Wydaje się, że zarówno dieta paleo oraz dieta bezglutenowa mają swoje „5 minut” za sobą (aczkolwiek rok 2016 jeszcze to zweryfikuje). Dlaczego tak uważam? Pamiętacie dietę Dukana, dietę South Beach, a może dietę Atkinsa? Myślę, że dla większości osób nazwy tych diet stają się coraz bardziej obce. Czy Google ma podobne zdanie na ten temat?

Na tle widocznych powyżej diet, trudno nazwać dietę wegańską oraz wegetariańską tylko przejściową modą. Co więcej w ostatnim czasie zauważa się trend większego zainteresowania dietą wegańską na świecie. Nie można tego samego raczej powiedzieć o pozostałych alternatywnych modelach żywienia.

Na powyższym wykresie daje się zauważyć także pewien powtarzający się schemat, a właściwie okres półtrwania diety, który świetnie podczas tegorocznej konferencji w Newcastle podsumowała prof. Louise Burke, żartobliwie nazywając powyższą obserwację swoim nazwiskiem.

FAZA 1

IMG_1122

FAZA 2

IMG_1123

FAZA 3

IMG_1124

FAZA 4

 IMG_1125

Co jednak z polskimi podwórkiem?

Podobnie jak na świecie, tak i w Polsce (poza latami 2005-2007) widać względnie stałą popularność diet opartych na produktach roślinnych oraz chwilowe (?) zainteresowanie dietą bezglutenową oraz dietą paleo.

A co z polskimi tradycjami? Czy miłośnicy schabowego mogą czuć się zagrożeni ze strony roślinożerców? Zdecydowanie nie. Niedzielny zestaw, czyli rosół oraz schabowy deklasuje wegetarianizm 🙂

I ostatni, bonusowy wykres na dzisiaj.

Wykres pokazuje zainteresowanie polskich internautów hasłem „dieta”. Jak łatwo się domyślić widoczne na wykresie piki obrazują miesiąc styczeń, czyli początek noworocznych zobowiązań, jednak chęć zrzucenia zbędnych kilogramów nie trwa zbyt długo, bo utrzymuje się średnio do marca.

Podsumowując, cel zawsze pozostaje ten sam – chcemy cieszyć się wysportowaną i zdrową sylwetką. Zmieniają się tylko narzędzia, raz jest to dieta Dukana, raz dieta paleo, a kiedy indziej… no właśnie, ciekawe co przyniesie nam rok 2016.

udostępnij na:

Zostaw odpowiedź

udostępnij na: