GRAWISTATYCZNA REGULACJA MASY CIAŁA

Zapewne duża część osób spotkała się z pojęciem homeostazy. W uproszczeniu pojęcie to oznacza równowagę. W przypadku osób otyłych chcielibyśmy zmniejszyć masę ciała i zaprogramować nowy stan równowagi. Niestety bardzo często jest to postępowanie nieskuteczne.

Wiemy, że bardzo ważna rolę w regulacji masy ciała odgrywa leptyna, ale okazuje się że w naszym organizmie może istnieć inny mechanizm, niezależny od tego hormonu, który strzeże naszej ustalonej masy ciała.

W jednym z badań otyłe osoby przez 3 tygodnie nosiły kamizelki z obciążeniem, które stanowiły 1% lub 11% masy ciała uczestników. Okazało się, że uczestnicy noszący cięższe kamizelki zmniejszyły masę ciała średnio o 1,6% (~1,31 kg). 

Dla porównania skuteczność monoterapii lekami na otyłość (stosowanych przez 52 tygodnie) wynosi dla orlistatu -2,6 kg, dla liraglutydu -5,3 kg oraz lorkaseryny -3,2 kg. Biorąc pod uwagę czas trwania badania (3 tygodnie) jest to całkiem obiecujący wynik.

Badanie oczywiście ma wiele niedoskonałości (m.in. brak pomiaru wydatku energetycznego, analiza składu ciała za pomocą metody BIA, brak kontroli poboru pokarmu, brak możliwości zastosowania placebo). Co jednak ciekawe, z badań przeprowadzonych na gryzoniach wynika jednak, że dodatkowe obciążenie nie zmienia wydatku energetycznego (w przypadku ludzi oczywiście w pewnym stopniu na pewno to robi), ale zmniejsza pobór pokarmu. Można zatem wysnuć hipotezę, że ludzki grawistat kontroluje masę ciała modyfikując zarówno wydatkowaną energię jak i pobór energii razem z pożywieniem.

Oczywiście temat jest ciekawy, ale zdecydowanie za wcześnie na huraoptymistyczne wnioski. W końcu to dopiero pojedyncze badanie. Pozwala ono jednak zrozumieć dlaczego tak często proces odchudzania kończy się niepowodzeniem i masa otyłych osób wraca do punktu wyjścia.

https://www.thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370(20)30082-1/fulltext

udostępnij na:

Zostaw odpowiedź

udostępnij na: